Lowcost montessori minimum na doma: 1 až 3 roky

Netřeba investovat mnoho, abyste montessori doma mohli zařadit či dokonce jej do života zakomponovali do té míry, že o něm budete mluvit jako o životním stylu. V tomto článku získáte pár tipů na nenákladné věci, které považuju za must have a doporučila bych je všem rodičům malých dětí, nejen těm, kterým je montessori sympatické. Mluvím o rozmezí zhruba 1 až 3 roky, ale spousta věcí se dá použít, jakmile si je dítě schopno stabilně sednout ke stolečku a stejně tak jsem si ověřila, že ani pro čtyřleté a starší děti předměty nepřestávají být zajímavé.

Možná vám to bude znít jako nákupní seznam do Ikea, a tak trochu to tak je!

Každodenní práce

A každodenní nadšení. Následující předměty mi hodně ulehčují běžný život s batoletem:

  • Učící věž
  • Tlakový nůž/vlnkový kráječ a kuchyňský nůž
  • Nádobí
  • Tácy
  • Džbánek
  • Pikniková deka
  • Forma na muffiny
  • Tvořítko na led
  • Kleštičky a naběračky
  • Ruční šlehač
  • Bambulky

Učící věž

Dokonalý způsob, jak bezpečně dítě přiblížit pracovní lince, jak podporovat pocit autonomie. Děti se brzy naučí do věže vylézt a později i samy slézt. Dítě vidí na to, co děláte – jak krájíte zeleninu, myjete nádobí, mícháte jídlo. A samozřejmě začnou toužit dělat to, co vy. To je ideální čas nechat je to skutečně objevovat! Pokud to ale není pro vás, na linku mu můžete připravit klasické hračky. To, že bude stojící miminko blíže k vám, namísto pod vámi na zemi, může snížit projev separační úzkosti, což je příjemné pro všechny strany!

Učící věž koupíte leckde v rozmezí 2-5 tisíc korun. Nebo sáhněte po doma vyrobené verzi, kdy koupíte v IKEA dva kusy nábytku, lehce je spojíte a ve chvíli, kdy věž už nebude potřebná, zůstanou vám dva kusy užitného nábytku. Ideál!
Mluvím o schůdkách Bekvam za 350 Kč a stoličce Oddvar za 250 Kč. Vygooglete si návody pod pojmy jako „Ikea learning tower hack“. Šikovný člověk postaví nástavbu přímo na schůdky, což je o chlup stabilnější, ale i u hacku se dá ošetřit rozšíření nožiček.

Image result for ikea hack learning tower

Tlakový nůž/vlnkový kráječ a kuchyňský nůž

Jen co si dítko sedne a je v židli s nohama na zemi stabilní nebo pevně stojí v učící věži, můžete ho postupně seznamovat s nožem. U dětí pod rok doporučuju začít s vlnkovým kráječem, kterému říkám tlakový nůž, protože princip krájení tlakem svrchu je batolatům bližší než tlačit směrem mimo rukojeť. Doporučuju kráječ Tescoma presto nebo Vlnkový kráječ 8 cm, seženete v domácích potřebách.

Image result for presto kráječ
Image result for vlnkový kráječ

S ostrým nožem jsme dítě seznamovali, jakmile o něj začal projevovat zájem, tj. u nás mezi 14 a 16 měsícem. Šlo o snídaňový nůž Fiscars, opět mírně vlnkový. Pozor ale na nože Function Form GoCutting, těma jsme se všichni doma v prvním týdnu pořezali. Funtional Form Plus byl ideální. Sama bych nekupovala speciální pomůcky, ale lidé s dětmi si chválí známý Opinel. Pokud je zatím pro vás důvěřovat spíše složité nebo se dítko s nožem chová nepředvídatelně divoce, Opinel poskytuje ochranu prstů navíc.

Functional Form Plus Nůž snídaňový 11 cm  Fiskars 1016014
Dětský kuchařský set 3 ks LE PETIT CHEF - OPINEL

Nádobí

Montessori pedagogika se plastu spíše vyhýbá. Ohledně nádobí má smysl používat keramiku či porcelán proto, že se dítě dříve naučí, že je křehké. Samozřejmě na nějaké rozbití dojde, to je součást učení. Pokud je zvyklé na plast, kterým může třísknout a nemusí s ním nakládat opatrně, k nehodám s porcelánem může docházet častěji, než když je dítě vedeno k tomu, že s nádobím zacházíme jemně. Doma dětské nádobí nemáme, děti používají naše.

Tácy

Tácy jsou v montessori běžnou praktikou, jednak ohraničují aktivitu a jednak usnadňují organizaci i vizuálně i co se přenášení týče. Větší tác se hodí na aktivity typu přesypávání, usnadňují úklid – z nich člověk sesype aktivitu zpět do nádoby. Tác Klack za 150 Kč z Ikea u nás doma řeší spoustu věcí. Podobně vám ale poslouží i plech na pečení!

Druhý typ tácu doporučuju volit nějaký „nepromokavý“ na přelévací aktivity, opět postačí Ikea Tillgang za 25 Kč.

KLACK Podnos, kaučukovník, 38x58 cm
TILLGÅNG Podnos, šedá, 37x29 cm

Džbánek

Většinou děti vodní hrátky nebývale baví. K praktickému životu by jim neměl chybět džbáneček s uchem na nalévání. (Nalévání se mimochodem nejprve trénuje se suchým obsahem, např. se semínky, pískem atd.). Ideální je skleněný, jsou vcelku bytelné a za pár korun, ale umožňují kontrolu hladiny.

Umožnit dítěti nalít si vodu, když má žízeň, mu opět dodá na pocitu schopnosti a soběstačnosti. Pokud k tomu přidáte další nádobku, trychtýř a malou naběračku, máte několik obměn pro aktivity.

Pikniková deka

Vychytávka pro veškeré přesýpávání. Když ji položíte hladkou stranou nahoru, cokoli dítěti při práci upadne, na konci setřepete a nasypete zpět do nádoby přímo z deky. Chce to trochu cvik, ale výrazně to usnadní uklízení, ať už jde o hru na zemi nebo hru u stolku postaveného uprostřed deky. Nám skvěle (i na výlety) slouží z Decathlonu za 249 Kč.

TURISTICKÉ PŘÍSTŘEŠKY Turistika - Deka 140 × 170 cm šedá  QUECHUA - Kempování

Forma na muffiny a tvořítko na led

Obojí považuji za vcelku běžnou součást domácnosti. Skvěle se hodí na jakékoli třídění a vkládání předmětů: šišek, víček, bambulek,…

Kleštičky a naběračky

Pro nácvik jemné motoriky jsou úžasné malé pinzetky, kolem 35 Kč. „Ťopky“ na čištění drůbeže jsou ideální pro nejmenší, větší batole později dokáže snadno uchopit např. kleštičky na cukr nebo sítko na čaj Idealisk z Ikea za 19 Kč. Výborně se hodí i malé naběračky, snadno pořídíte třeba dřevěné. U nás našel místo také ruční vykrajovač za 120 Kč.

Vykrajovač univerzální GrandCHEF
IDEALISK Sítko na čaj, nerezavějící ocel

Ruční šlehač

Jedna z nejoblíbenější věcí z naší kuchyně za celých 29 Kč. Děti mohou samy připravovat nápoje pro sebe i rodiče. Takové kakao nebo matcha chutná z rukou dvouleťáka úžasně a oni se učí pečovat o sebe i druhé velmi zábavným a smysluplným způsobem.

PRODUKT Šlehač mléka, černá

Bambulky

Ty v domácnosti nejspíš nepotřebujete, ale vaše dítě je ocení. Bambulky různých velikostí i barev poslouží k mnohým senzorickým aktivitám, dokonce i vodním.

Image result for bambulky

Stačí málo

Když si v hlavě procházíte arzenál své kuchyně, nejspíš většinu těchto věcí máte. Jsem přesvědčena, že nemusíte vyhazovat majlant za to, abyste díteti zajistili dostatečný senzo-psycho-motorický vývoj. Naopak. Často stačí děti pustit ke zcela běžným činnostem, se zcela běžnými pomůckami. Bambulky jsou takový bonus pro fajnšmekry, které tyto aktivity baví. Snadno je nahradíte přírodninama, fazolema, oříškama nebo třeba těstovinama. Co se úklidu týče, postačí ruční smeták a lopatka běžné velikosti, i když zmenšenina je rozkošná. Obecně ohledně pořizování věcí pro děti věřím, že méně je více.

Budu ráda, pokud mi dáte vědět, jestli jsem vynechala něco, co zrovna vaše děti v tomto období zcela nutně potřebovaly!

2 odpovědi na “Lowcost montessori minimum na doma: 1 až 3 roky”

  1. Díky za fajn článek! Nyní sháním pro dvouletáka nůž, tak jsem ráda za recenzi. My ještě pracujeme s mixérem, tolik ho to baví!

    1. Dobrý den, děkuji za článek. Jen doporučuji dát si pozor při hře se syrovými fazolemi, po požití jsou toxické a potenciálně životu nebezpečné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *