Sourozenci: Sonda do prvních týdnů soužití

Zapisujem

Celé šestinedělí a o chlup déle jsem si týden co týden zapisovala své prožívání ve čtyřech oblastech: Psychika po porodu, tělo po porodu, starší sourozenec a nově příchozí dítko. Vřele doporučuju, jednak je příjemné se na chvíli zastavit a věci vyhodnocovat a jednak je to prima materiál, pokud člověk touží po trošce nostalgie. Musím říct, že s odstupem roku a třičtvrtě jsem si prakticky nepamatovala, jak krásný a pohodový start jsme měli – protože časem se vztah přehoupl do většího napětí. A bylo přínosné si teď číst, jak úžasně starší syn v začátku reagoval. Z mých zápisků čistě o starším sourozenci vznikla tato sondu do vztahu dvou brášků v prvních 2 měsících.

Staršího syna jsme na příchod sourozence připravovali velmi realisticky, aby neměl velká očekávání. Narodili se téměř přesně 3 roky od sebe. Vzhledem ke svému působení na Instagramu nezveřejňuju ani tady jména svých synů. Staršímu synovi tedy nejčastěji říkám jen Starší a když Starší mluví o „bráškovi“, ve skutečnosti používá jméno.

Pokračovat ve čtení „Sourozenci: Sonda do prvních týdnů soužití“

Fackovaná: jak nám v dětských bitkách slouží záchranné slovíčko

Dva bráchové: testosteron mladšího ještě není na špici, ale staršího pomalu dohání. Starší je velmi jemný, v životě nikoho nebouchnul (jen jednou se jal k mému absolutnímu šoku bránit své odrážedlo a žduchnul přitom svou milovanou kamarádku). Mladší se toho oproti tomu nebojí. 

Kolem roku a čtvrt mladšího si spolu konečně začali užívat více opravdové srandy. Jenže ani jeden z nich není dost zralý na to, aby spolehlivě odhadl, co sranda je a co už ne. A tuto (zatím) chybějící dovednost vnímám jako příčinu spousty mrzení mezi sourozenci. A tak se jí snažíme prozatím kompenzovat tím, že kluci si dají vzájemně slovně o svých hranicích vědět. Musím říct, že mě nemálo fascinuje, jak funkční to je. 

Pokračovat ve čtení „Fackovaná: jak nám v dětských bitkách slouží záchranné slovíčko“

Nebezpečné situace – vedení sebe i dětí

Tento článek může být doplněním toho, kde jsem psala o vedení dětí při nebezpečných aktivitách.

Pointa je jednoduchá a kdo ji má zvnitřněnou ani nemusí pokračovat ve čtení: Cílem je, aby odpovědnost za své tělo zůstala na dětech, ne rodičích. Můžete namítat, že máte dítě se sebevražednými sklony. Ale jaký dává evolučně smysl, aby se děti rodily bez pudu sebezáchovy? Není možné, že jsme jim ho už stihli vzít tím, že jsme zodpovědnost vzali na sebe? Nevím to. Jsem expertem pouze na své děti. Ale baví mě tato témata otevírat.

Proč se děti vrhají do nebezpečných situací:

  • Stejně jako zvířecí mláďata jsou i ta naše prahnou po učení. Jsou naprogramována na poznávání a překonávání překážek a výzev, což je bez předchozích zkušeností lákavější než s nimi.
  • Protože jim to zaručeně vyslouží pozornost dospělých, a to ideálně i s bonusovou silnou emoční, zvukovou a mimickou reakcí.
Pokračovat ve čtení „Nebezpečné situace – vedení sebe i dětí“

Knihy na rozvoj emoční inteligence u dětí

Denně v Česku vychází téměř 50 nových knih, a tak se i s těmi o emoční inteligenci vcelku roztrhl pytel. Připravila jsem výběr nejrůznějších druhů, opravdu každá nabízí něco trochu jiného a zároveň toto není zdaleka celé spektrum toho, co je k sehnání. Nicméně všechny tyto knihy mi jsou něčím sympatické.

Pokračovat ve čtení „Knihy na rozvoj emoční inteligence u dětí“

Potkejme se napříč generacemi na webináři

Bylo mi ctí průvodcovat webinář pro starší generaci na téma aktuálních trendů ve výchově. V podstatě pro babičky, které se snaží pochopit výchovné přístupy svých dcer, snach či vnuček… Následná diskuze byla úžasná a vedla mě k zamyšlení, jak těžké to naše maminky a babičky mají, když se ke všemu dostáváme.

Za odměnu mě nyní pozvali na otočený webinář. S paní Zdenkou budeme spolumoderovat setkání na Zoom, na které jsou zvány ženy (i muži!) všech generací. Budeme mít možnost si poslechnout, co babičky dělaly dobře a proč bychom se jich měly více na jejich zkušenosti a názory ptát.

Lowcost montessori minimum na doma: 1 až 3 roky

Netřeba investovat mnoho, abyste montessori doma mohli zařadit či dokonce jej do života zakomponovali do té míry, že o něm budete mluvit jako o životním stylu. V tomto článku získáte pár tipů na nenákladné věci, které považuju za must have a doporučila bych je všem rodičům malých dětí, nejen těm, kterým je montessori sympatické. Mluvím o rozmezí zhruba 1 až 3 roky, ale spousta věcí se dá použít, jakmile si je dítě schopno stabilně sednout ke stolečku a stejně tak jsem si ověřila, že ani pro čtyřleté a starší děti předměty nepřestávají být zajímavé.

Pokračovat ve čtení „Lowcost montessori minimum na doma: 1 až 3 roky“