Nám maminkám kolikrát dělá velkou radost přemýšlet nad výbavičkou, sotva zjistíme, že čekáme miminko. Všechny ty rozkošné oblečky a hračky… I když v začátku máme třeba jen mlhavou představu o tom, kdy bude dítě zralé si s danou hračkou hrát.
Radost nám, miminku i sobě chce udělat také naše okolí a jakmile se všechny ty nákupy pro radost sejdou, může se stát, že je miminko v obležení hraček. Jedna má na obalu napsáno, že už od 1. měsíce rozvíjí jemnou motoriku, druhá se vyznačuje senzorickým rozvojem a třetí psychomotorickým. Člověk by nejradši koupil vše, aby miminku zajistil nezbytný rozvoj! Potřebuje to ale?
Miminka mají tu úžasnou vlastnost, že se rozvíjejí nehledě na to, kolik hraček se nachází v jejích okolí, za předpokladu, že s nimi láskyplně mluvíte (o tom přístě!). Pokud jim k tomu navíc zpíváte, třebaže falešně, můžete si být jistí, že to jsou chvíle, kdy je jejich mozek aktivován snad nejvíce. Hudba má schopnost mozek aktivovat v nebývalé míře. Pokud by člověk byl napojen na snímací zařízení, mozek by se nejen při hraní na nástroj či při zpěvu, ale i při poslechu, doslova rozsvítil. Poslech hudby i nás dospělé prokazatelně uklidňuje. Není třeba utrácet horentní sumy za vzdělávací hračky. Povídání a zpívání si může dovolit opravdu každý.
Určitě neříkám, že miminko nemá mít hračky. Jen jsem zastánce toho, že jich stačí pár. Tady je království našeho miminka, je rozsáhlejší, než by muselo být:
Pokusím se zobecnit, jaké hračky se miminku od narození nejméně do roka hodí:
🌿 Kousátka. Ačkoli preferuju dřevo, kousátka má i plastové. Kousat do měkkého silikonu je při růstu zoubků někdy asi příjemnější než do dřeva. (Na fotce: barevné dřevěné jsou od Haba, Grimms a Heimess, plastová osmička je Nuk. Vše zdědil po starším.)
🌿 Štěrkátka. Hračky vydávající zvuk typu rolnička, šustění, ťukání dřeva mají úspěch. Dítě je samozřejmě bude kousat, takže je otázka, jestli nenajít výrobek, který rovnou splní obojí a kousátka jako takové vynechat. Jen pozor, ať nejsou příliš těžké – zvláště ta dřevěná, kdyby si je dítko upustilo na obličej. (Na fotce: černobílý úchopový míček s rolničkou z fler.cz, ale pořídíte třeba na samostatnedite.cz, babičkou háčkovaný medvídek plněný cizrnou, mátová hvězdička od bigpig.cz s chrastítkem, žlutá sekáčová plastová retro hračka vydávající zvuk jako kravské zvony, montessori „činka“, mini rumbakoule, vygooglíte jako mini maracas, a kamarádem vyráběný dřevěný medvěd úplně nahoře. Vše kromě medvěda, který má suverénně největší úspěch, zdědil po starším.)
🌿 Spinkáček, neboli muchláček, usínáček. Zpětně hodnotím jako zbytečné, jakkoli je to líbivé, ale praktičtější než plyšák, protože můžete využívat na přikrývání hlavičky při usínání. Starší se na nic podobného nefixoval a mladšímu je jedno, jestli má zajíce, nebo jen plínku. ( Na fotce: Zelený mušelínový zajíc od malymracek.cz jsem miminku pořídila, dečka s kousátkem byl dar pro staršího od bigpig.cz, ta modrá kačena je zděděná žínka sloužící jako maňásek.)
🌿 Leporelo. Ideálně černobílé, ať poutá od samého začátku. Takové, ať se dá cucat a třeba i vyprat. Dělají se také karty. (Na fotce: miminko dostalo darem, zn. WeeGallery).
🌿 Zrcadlo. Pro miminko je skvělé vidět v zrcadle parťáka. Časem na své pohyby získá i zpětnou vazbu ze sledování se. (Tohle samostatně stojící zrcadlo je nějaké extra staré z Ikea.)
🌿 Hrazdička. Hrazdička vlastní výroby. (Seženete dneska leckde, třeba také od bigpig.cz.)
🌿 Koshi zvonkohry. Geniální věc s božím zvukem. Naprostá harmonie, akorát nákladná. Ale zrovna Koshi zvonky jsou věc, jejíž pořízení nebudu litovat nikdy. Běžně používám pro svůj odpočinek, ale zavěšuju je také miminku na hrazdičku.
🌿 Závěsy na hrazdičku. První závěsy jsme vyrobili z papíru. Na střídačku mu věšíme různé jeho kousátka, koshi zvonky a střídáme také knížky (jen pozor, ať do nich nekopne, jsou často s tvrdými stránkami a pád knížky by mohl bolet). Závěsy věšíme na pružný silon (používá se na náhrdelníky), je velmi pevný a miminko si dokáže hračku stáhnout do pusy, žvýkat, a jakmile pustí, vystřelí zpátky a nebouchne ho. Duhový závěs jsou jen nastříhané atlasové stužky uvázané na dřívko.
Jak miminko poroste a bude sedět, přibudou vkládací hračky. Miminkovské hračky na baterky nemáme a neplánujeme. Možná by pomohly zabavit miminko, ale časem z nich rodiče šílí a nechceme dítě zvykat na jakoukoli elektroniku. Jak už je asi jasné, jsme zastánci toho, nezaplavovat dítě hračkami a k tomu se pojí celkové zaplavování vjemy. Proto nám na pozadí nikdy neběží televize, jen občas podcast nebo hudba. S miminkem jsme doma ale tentokrát vyloženě preferovali ticho a klid – o to, aby to nebylo úplně „sterilní“, se postaral starší sourozenec, který je také mnohem lepším zdrojem zábavy, než jakékoli hračky. Teď už jen, aby taky miminko bavilo jeho.
Jedna odpověď na “Miminkovský minimalismus v hračkách”